• Радіотерапія з модульованою інтенсивністю (РТМІ)

  Що таке променева терапія з модульованою інтенсивністю (IMRT) і як вона використовується?

  Радіотерапія з модульованою інтенсивністю (РТМІ або IMRT) це передова високоточна променева терапія, яка використовує керовані комп’ютером лінійні прискорювачі для скерування точних доз опромінення злоякісних пухлин або конкретних областей в межах пухлини. IMRT дозволяє дозі опромінення більш точно відповідати тривимірної формі пухлини шляхом модуляції інтенсивності пучка випромінювання в невеликих кількостях. РТМІ також дозволяє сконцентрувати і спрямувати більш високі дози опромінення в області в межах пухлини при мінімізації впливу на навколишні здорові тканини.

  Лікування ретельно планується за допомогою 3-D зображень комп’ютерної томографії (КТ) або магнітно-резонансної томографії (МРТ) пацієнта в поєднанні з комп’ютерним розрахунком дози для того, щоб визначити потужність дози, яка найкращим чином буде відповідати формі ракової пухлини. Як правило, поєднання декількох інтенсивно-модульованих пучків випромінювання, що надходять з різних напрямків, створюють індивідуальну дозу радіації, яка максимізує дозу для пухлини, зменшуючи в той же час дозу для сусідніх здорових тканин.

  Оскільки із застосуванням радіотерапії з модульованою інтенсивністю співвідношення дози для звичайної тканини і дози для пухлини зменшено до мінімуму, в новоутворення можуть безпечно направлятися більш високі і більш ефективні дози опромінення з меншою кількістю побічних ефектів у порівнянні з традиційними методами радіотерапії. Променева терапія з модульованою інтенсивністю також може знижувати токсичність лікування, навіть якщо дозування не були збільшені. Через свою складність IMRT, у порівнянні із звичайною радіотерапією, вимагає трохи більше часу для щоденного лікування раку, а також проведення додаткового планування та перевірки безпеки, перш ніж пацієнт почне лікування.

  На разі, РТМІ найбільш широко використовується для лікування раку передміхурової залози, пухлин голови та шиї, а також центральної нервової системи. IMRT також використовується в обмежених випадках для лікування раку молочної залози, щитовидної залози, раку легенів, а також шлунково-кишкового тракту, гінекологічних злоякісних пухлин і деяких видів саркоми. IMRT також може бути корисна для лікування педіатричних злоякісних новоутворень.

  Променева терапія, в тому числі РТМІ, зупиняє ділення і зростання ракових клітин, таким чином, зростання пухлини сповільнюється або припиняється. У багатьох випадках променева терапія здатна вбити всі ракові клітини, скорочуючи або усуваючи таким чином пухлини.

  Хто буде брати участь у цій процедурі?

  Більшість пристроїв управляється спеціально навченої командою для проведення IMRT. Ця команда включає онколога-радіолога, медичного фізика, дозиметриста, променевого терапевта та медсестру радіаційної онкології.

  Радіаційний онколог, спеціально навчений лікар, спочатку консультується з пацієнтом, щоб визначити, чи є променева терапія РТМІ лікуванням, що найбільш йому підходить. Після отримання згоди, планується індивідуальний курс лікування раку і пухлини. Фізик, який має спеціальну підготовку в галузі фізики радіаційної онкології, перевіряє, чи забезпечує лінійний прискорювач точну дозу радіації і чи є точними розраховані комп’ютером дози. Дозиметрист і медичний фізик розраховують вплив IMRT і конфігурацію променя, необхідну для направлення дози, продиктованої радіаційним онкологом. Остаточний план лікування звіряється пристроєм з вимірами медичного фізика перед подачею радіопроменів до пацієнта. Висококваліфікований променевий терапевт розміщує пацієнта на процедурному столі і управляє обладнанням.

  Медсестра радіаційної онкології оцінює стан пацієнта і забезпечує його додатковою інформацією про лікування і можливих побічних реакціях. Медсестра радіаційної онкології у співпраці з лікарем також допомагає усувати будь-які можливі реакції або побічні ефекти лікування.

  Яке обладнання використовується при цій променевої терапії?

  Медичний лінійний прискорювач (LINAC) генерує фотони або рентгенівські промені, що використовуються в радіотерапії з модульованим інтенсивністю. Це пристрій розміром з невеликий автомобіль. Енергія фотона або рентгенівського променя потужністю 10 мільйонів вольт створюється медичним лінійним прискорювачем LINAC, щоб пізніше проникнути в тіло пацієнта до пухлини і впливати на його рак. Протягом близько 15-хвилинної процедури пацієнт повинен лежати на спеціальному столі в той час, коли лінійний прискорювач посилає кілька пучків випромінювання до пухлини з різних напрямків. Інтенсивність дози випромінювання кожного променя динамічно змінюється відповідно до плану лікування. Пацієнт, як правило, не буде нічого відчувати під час випромінювання, але може чути шум від машини і відчувати запах від електронного обладнання або бачити світло лампочки застережливого індикатора. Шуми і запахи в пристрої – це нормально. Пацієнт буде перебувати в кімнаті один під час процедури під постійним наглядом радіаційного терапевта, який знаходитиметься за межами процедурного кабінету.

  Хто управляє обладнанням для радіотерапії?

  Променевий терапевт управляє обладнанням із захищеного від радіації приміщення поруч з процедурним кабінетом. Терапевт може спілкуватися з пацієнтом протягом всієї процедури. Він спостерігає за пацієнтом за допомогою відеоспостереження.

  Чи потрібна спеціальна підготовка для цієї променевої терапії?

  Перш ніж лікарі спланують лікування, вони проводять медичний огляд, і вивчають медичну історію хвороби. Далі проводиться сеанс лікувального моделювання, що включає комп’ютерну томографію, з результатів якої радіаційний онколог визначає тривимірну форму пухлини і здорових тканин. У більшості випадків підготовчий курс лікування може вимагати створення спеціальних пристосувань, які допоможуть пацієнтові підтримувати точне положення під час процедури. Іноді пацієнт отримує вказівку дотримуватися певної дієти для того, щоб підготувати кишечник і сечовий міхур до моделювання.

  Дозиметрист і медичний фізик під керівництвом радіаційного онколога використовують інформацію комп’ютерної томографії для проектування IMRT-пучків, що використовуються для лікування. Іноді під час проведення комп’ютерної томографії внутрішньовенно вводять контрастну речовину, яка допомагає краще визначити форму пухлини. Іноді для планування РТМІ можуть бути необхідні також додаткові перевірки, в тому числі позитронно-емісійна томографія (ПЕТ) і магнітно-резонансна томографія (МРТ). Отримані за їх допомогою діагностичні зображення можуть бути об’єднані з плановою КТ і допомогти радіаційному онкологу визначити точну локалізацію пухлини. У деяких випадках необхідно вставити радіоплотні маркери в цільову область для більш точного позиціонування. Як правило, сеанси IMRT починаються приблизно через тиждень після моделювання. До початку процедури шкіру пацієнта також можуть помітити або татуювати кольоровим чорнилом, щоб допомогти вирівняти і націлити випромінююче обладнання.

  Як відбувається процедура?

  РТМІ часто вимагає багаторазових або разових сеансів лікування. Деякі фактори виявляються корисними при визначенні загального числа сеансів IMRT і доз опромінення. Онколог розглядає тип, місце розташування і розмір злоякісної пухлини, критичні для нормальних тканин дози, а також стан здоров’я пацієнта. Як правило, пацієнтам призначають сеанси IMRT п’ять днів на тиждень протягом від п’яти до восьми тижнів.

  На початку сеансу терапевт розміщує пацієнта на процедурний стіл, орієнтуючись на сліди на шкірі, що вказують на зони обробки. Він використовує спеціальні пристосування, що підтримують правильне положення пацієнта, якщо такі були зроблені. Пацієнт може бути переміщений під час процедури. Системи візуалізації на лікувальному апараті, такі як рентген або КТ, можуть бути використані для перевірки позиціонування і місцезнаходження маркера. Сеанси зазвичай тривають від 10 до 30 хвилин.

  Що я буду почувати під час і після цієї процедури?

  Як і у випадку інших методів лікування онкології за допомогою зовнішньої променевої терапії, протягом сеансу фактичного лікування пацієнт не відчуває болю. Тим не менш, апарат може бути зупинений, якщо ви відчуваєте дискомфорт через вашу позицію або позиціонування пристрою. По ходу сеансу деякі пацієнти можуть відчувати побічні ефекти, пов’язані з лікуванням. Характер побічних ефектів залежить від структури здорових тканин при опроміненні. Онколог-радіолог і медсестра обговорять такий випадок, і спробують допомогти вам впоратися з будь-якими побічними ефектами.

  Побічні ефекти променевої терапії включають проблеми, які виникають в результаті самого лікування, а також у результаті радіаційного пошкодження здорових клітин в зоні обробки.

  Кількість і важкість побічних ефектів, які виникають, будуть залежати від виду випромінювання, отриманої дози і частини тіла, яку лікують. Вам слід поговорити з лікарем і медсестрою про будь-які побічні ефекти, які ви відчуваєте, і вони зможуть допомогти вам впоратися з ними.

  Радіотерапія може викликати побічні ефекти на ранній і пізній стадії. Ранні побічні ефекти виникають під час або одразу після лікування і, як правило, проходять протягом декількох тижнів. Загальні ранні побічні ефекти променевої терапії включають втому і проблеми зі шкірою. Шкіра в області впливу може стати більш чутливою, почервонілою, роздратованою або опухлою. Решта змін включають сухість шкіри, свербіж, лущення і утворення пухирів.

  Залежно від області, яку лікують, решта ранніх побічних ефектів можуть включати:

  • випадіння волосся в області лікування;
  • проблеми рота і труднощі при ковтанні;
  • проблеми харчування і травлення;
  • діарею;
  • нудоту і блювоту;
  • головні болі;
  • хворобливість і припухлість в області лікування;
  • зміни в сечі і сечовому міхурі.

  Пізні побічні ефекти, що зустрічаються рідко, спостерігаються через кілька місяців або років після лікування і часто є постійними. Вони включають:

  • зміни в мозку;
  • зміни в спинному мозку;
  • зміни в легенях;
  • зміни в нирках;
  • зміни в товстій і прямій кишці;
  • безпліддя;
  • спільні зміни;
  • лімфедеми;
  • зміни рота;
  • вторинний рак.

  Існує невеликий ризик розвитку раку згодом, після променевої терапії. Після проведення радіотерапії для лікування раку ви повинні регулярно обстежуватися у вашого онколога-радіолога на предмет повторного раку або нових його видів.

  Використовуючи такі методи, як РТМІ, фахівці максимізують можливості променевої терапії по знищенню раку при мінімізації її впливу на здорові тканини і органи, і мінімізації побічних ефектів лікування.