• Радіотерапія з візуальним контролем (РТВК)

  Що таке променева терапія з візуальним супроводом і як її використовують?

  Радіотерапія з візуальним супроводом (Image-Guided Radiation Therapy – IGRT) це використання багаторазових зображень протягом курсу променевої терапії для підвищення точності і правильності наданого лікування.

  IGRT апарат, який виробляє радіацію, наприклад, лінійний прискорювач, обладнаний технологією візуалізації, що дозволяє лікарю створювати зображення пухлини безпосередньо перед або навіть під час опромінення, поки пацієнт знаходиться на процедурному столі. За допомогою спеціального комп’ютерного програмного забезпечення ці зображення порівнюються з зображеннями, що були отримані під час симуляції. Після цього вносяться всі необхідні коректування в позицію пацієнта або пучки випромінювання, щоб більш точно направити радіацію на пухлину і уникнути її впливу на здорову оточуючу тканину.

  Для IGRT може використовуватися зображення, створене за допомогою комп’ютерної томографії (КТ), магнітно-резонансної томографії (МРТ), позитронної емісійної томографії (ПЕТ), ультразвуку (УЗ) і рентгену.

  Радіотерапія IGRT використовується для лікування пухлин в тих ділянках тіла, які схильні до руху, наприклад, в легенях (рухаються під час дихання), печінки і передміхуровій залозі, а також пухлин, що знаходяться поблизу життєво важливих органів і тканин. Її часто використовують у поєднанні з радіотерапією з модульованим інтенсивністю (РТМІ) або стереотаксичною променевою терапією тіла (СПТТ), розширеними режимами високоточної променевої терапії, які використовують керовані комп’ютером рентгенівські прискорювачі для скерування точних доз опромінення злоякісних пухлин або конкретних областей в пухлині.

  Хто буде брати участь у процедурі візуалізаційної радіотерапії?

  Проведення променевої терапії вимагає наявності лікувальної команди, яка включає онколога-радіолога, медичного фізика, дозиметриста і променевого терапевта. Онколог-радіолог оцінює стан пацієнта і визначає відповідну терапію або комбінацію методів лікування раку. Лікар визначає ділянки лікування і дозу радіації. Разом з медичним фізиком і дозиметристом онколог-радіолог визначає, які методи потрібно використовувати для направлення необхідної дози. Потім фізик і дозиметрист проводять детальні розрахунки лікування онкології. Променеві терапевти – це спеціально навчені технологи, які отримують зображення і проводять щоденні процедури. Медсестра радіаційної онкології оцінює стан пацієнта і забезпечує пацієнта додатковою інформацією про лікування і можливих побічних реакціях. Медсестра радіаційної онкології у співпраці з лікарем також допомагає усувати будь-які можливі реакції або побічні ефекти лікування.

  Яке обладнання використовується?

  Для IGRT устаткування, що створює зображення, встановлено збоку або вбудовано в машину, яка направляє випромінювання, наприклад, в лінійний прискорювач. Обладнання для створення зображень також може бути встановлено в кабінеті. Технології візуалізації, що використовуються в IGRT, включають рентген, комп’ютерну томографію (КТ), магнітно-резонансну томографію (МРТ), позитронно-емісійну томографію (ПЕТ) і ультразвук (УЗ).

  Хто керує обладнанням?

  Обладнанням керує променевий терапевт, висококваліфікований технолог. Загальний план лікування складається і контролюється онкологом-радіологом, висококваліфікованим лікарем, що спеціалізується в лікуванні пухлин радіотерапією.

  Чи потрібна спеціальна підготовка для цієї процедури?

  Жінки повинні проінформувати свого лікаря або технолога, чи є ймовірність того, що вони вагітні, або ж якщо вони годують грудьми. Пацієнти з кардіостимуляторами або металевими елементами в тілі повинні інформувати про це команду лікарів, якщо для моделювання або IGRT використовується МРТ.

  Для деяких процедур IGRT координатний маркер (маркери) може бути розташований всередині тіла поруч з пухлиною або в ній, щоб допомогти медичному колективу визначити необхідні області. Ці рентгеноконтрастні маркери виготовлені з матеріалів, у які не можуть проникнути рентгенівські промені, таких, як золото, і на зображенні вони будуть пофарбовані в білий колір. Їх зазвичай імплантують принаймні за тиждень до першого сеансу променевої терапії. Шкіру пацієнта також можуть помітити або татуювати кольоровим чорнилом, щоб допомогти вирівняти і націлити обладнання.

  В іншому немає ніякої спеціальної підготовки для IGRT, крім підготовки до звичайної радіотерапії, якою може бути або 3-D конформна променева терапія, променева терапія з модульованою інтенсивністю або стереотаксична радіотерапія тіла (СРТ).

  Як відбувається процедура?

  На початку кожного сеансу променевої терапії пацієнт ретельно позиціонується на підставі слідів на шкірі, що визначають зони обробки. Щоб допомогти пацієнтові підтримувати правильне положення, можуть бути використані деякі пристрої. Потім робляться знімки за допомогою вбудованої знімальної апаратури або яка встановлена в процедурному кабінеті.

  Потім лікар аналізує зображення і порівнює їх із зображеннями, отриманими в ході симуляції. Позиція пацієнта може бути змінена, після чого лікарі можуть зробити додаткове зображення. Після внесення до плану лікування всіх необхідних коригувань і позиціонування пацієнта, проводиться променева терапія.

  Процес візуалізації може додати до п’яти хвилин до кожного сеансу променевої терапії.

  Що я буду відчувати під час і після процедури радіотерапії?

  Візуалізація, що виконується до або під час сеансу променевої терапії, є безболісним процесом.

  Під час сеансу радіотерапії ви можете бачити або чути, як навколо вас під час процедури візуалізації рухається обладнання. Пацієнти можуть іноді відчувати дивний запах під час лікування, причиною якого є озон, що виробляється лінійним прискорювачем. Деякі пацієнти можуть також бачити кольорове світло під час сеансу. Це особливо характерно для пацієнтів, у яких лікування відбувається на мозку.

  Побічні ефекти променевої терапії включають проблеми, що виникають в результаті самого лікування, а також у результаті радіаційного пошкодження здорових клітин в зоні обробки.

  Кількість і важкість побічних ефектів залежатиме від виду випромінювання та дози, яку ви отримаєте, а також частини вашого тіла, яку лікують. Вам слід повідомити лікаря і медсестру про будь-які побічні ефекти, які ви відчуваєте, щоб вони могли допомогти вам впоратися з ними.

  Радіотерапія може викликати побічні ефекти на ранній і пізній стадії. Ранні побічні ефекти виникають під час або одразу після лікування і, як правило, проходять протягом декількох тижнів. Загальні ранні побічні ефекти променевої терапії включають втому і проблеми зі шкірою. Шкіра в області впливу може стати більш чутливою, почервонілою, роздратованою або опухлою. Решта змін включають сухість шкіри, свербіж, лущення і утворення пухирів.

  Залежно від області, яку лікують, решта ранніх побічних ефектів може включати:

  • випадіння волосся в області лікування;
  • проблеми рота і труднощі при ковтанні;
  • проблеми харчування і травлення;
  • діарею;
  • нудоту і блювоту;
  • головні болі;
  • хворобливість і припухлість в області лікування;
  • зміни в сечі і сечовому міхурі.

  Пізні побічні ефекти, що зустрічаються рідко, спостерігаються через кілька місяців або років після лікування і часто є постійними. Вони включають:

  • зміни в мозку;
  • зміни в спинному мозку;
  • зміни в легенях;
  • зміни в нирках;
  • зміни в товстій і прямій кишці;
  • безпліддя;
  • спільні зміни;
  • лімфедеми;
  • зміни рота;
  • вторинний рак.

  Існує невеликий ризик розвитку раку після курсу променевої терапії. Після проведення радіотерапії для лікування раку ви повинні регулярно обстежуватися у вашого онколога-радіолога на предмет повторного раку або нових його видів.

  Використовуючи такі методи, як IGRT, фахівці максимізують можливості променевої терапії по знищенню раку при мінімізації її впливу на здорові тканини і органи і мінімізації побічних ефектів лікування.