• Внутрішня радіотерапія у лікуванні раку та пухлини

  Брахітерапія

  Брахітерапія – сучасний метод лікування пухлини раку за допомогою розміщення під час операції радіоактивних джерел у самої пухлині або якнайближче від неї. В онкології термін “брахітерапія” походить від грецького “брахі”, що в дослівному перекладі означає “близькість або короткі відстані”. Специфіка пухлини і історія хвороби визначають, яким саме чином буде застосовуватися процедура брахітерапії. З урахуванням перерахованих вище факторів, радіоактивні джерела можуть бути розміщені на короткий або тривалий термін.

  Існують два основних типи лікування ракових захворювань брахітерапією – внутрішньо-порожнинне і інтерстиціальне лікування (intracavitary treatment and interstitial treatment).

  1. Внутрішньо-порожнинне лікування передбачає розміщення радіоактивних джерел в області, яка примикає до пухлини, наприклад, шийці матки, піхві або дихальному горлі.
  2. При інтерстиціальному лікуванні пухлини, радіоактивні джерела вже інтегровані безпосередньо в хворі тканини, наприклад, у випадку раку статевих органів – у самій простаті (передміхуровій залозі).

  Застосування даних процедур вимагає наявності анестезії, нескладної хірургічної операції і стаціонарного перебування пацієнта в рамках онкологічної клініки або центру протягом всього терміну лікування. Після його завершення, пацієнтам з радіоактивними імплантатами рекомендується дотримуватися деяких обмежень в період відновлення повноцінної роботи організму, після закінчення якого вони можуть швидко повернутися до звичної діяльності. Тимчасові ж імплантати розміщуються поблизу злоякісних новоутворень на термін від декількох хвилин до декількох годин або днів. Однією з умов застосування тимчасових імплантатів є обов’язкове перебування пацієнта в палатах онкологічної лікарні доти, поки радіоактивні джерела не будуть видалені. Присутність радіоактивного джерела у вашому організмі вимагає безперервного контролю за перебігом лікування з боку лікарів-онкологів, нагляду медсестер та інших фахівців галузі медицини, які будуть продовжувати піклуватися про вас і вживати всіх необхідних заходів безпеки, щоб обмежити вплив радіації на клітини поза області ракового новоутворення.

  Інтенсивна брахітерапія (High-dose-rate (HDR) brachytherapy)

  Процедура передбачає віддалене розміщення потужного джерела випромінювання, точно спрямованого на пухлину через трубку-катетер. Процедура займає кілька хвилин. Як правило, застосовується у кілька етапів від одного або двох разів на день до одного або двох разів на тиждень. Лікар буде контролювати хід вашого лікування з процедурного кабінету, спостерігаючи при цьому за успіхом цієї операції. Онкологам вдається обмежити час опромінення брахітерапією в межах 10-20 хвилин за рахунок застосування пристрою, іменованого high-dose-rate remote afterloading. Незабаром після завершення процедури пацієнт зможе покинути установу онкологічного центру або диспансеру.

  Профілактична брахитерапія / брахітерапія малих доз (Low-dose-rate (LDR) brachytherapy)

  Процедура включає в себе розміщення великої кількості джерел випромінювання в області пухлини на тимчасовій (до декількох днів) або постійній основі. Переважна більшість пацієнтів будуть відчувати незначний дискомфорт під час застосування брахітерапії. Якщо радіоактивне джерело утримується на місці за допомогою аплікатора, можливо, ви будете відчувати дискомфорт від аплікатора. Для полегшення подібного дискомфорту застосовуються спеціальні ліки, які здатні його мінімізувати. У разі, якщо ви відчули слабкість або нудоту від анестезії, зверніться до свого лікуючого онколога за ліками, і ви неодмінно відчуєте себе краще!

  Після проходження курсу лікування онкології методом брахітерапії вам, можливо, доведеться прийняти деякі запобіжні заходи після його завершення. Кожен випадок розглядається індивідуально, все залежить від типу і інтенсивності наданого лікування. Проте, особливо обережним слід бути у випадках, якщо ви перебуваєте в оточенні дітей молодшого віку та вагітних жінок. Однак представляти загрозу для перерахованих вище категорій людей можуть лише пацієнти з постійними імплантатами, а не з тимчасовими, оскільки останні видаляються після завершення лікування без сліду. Якщо ви бажаєте дізнатися детальніше про методику лікування й видалення пухлини за допомогою брахітерапії, ви завжди можете проконсультуватися у лікарів-онкологів та медсестер, що займаються радіаційною медициною.

  Брахітерапія може використовуватися самостійно або в поєднанні з лікуванням зовнішньою променевою терапією. Під час попередньої консультації лікар-онколог повідомить вам про послідовність застосування процедури безпосередньо у вашому випадку.