• Радіотерапія

  Сутність променевої терапії як методу лікування пухлин раку

  Променева терапія (або радіаційна терапія) – передова методика в інноваційній медицині, що використовує різні види радіаційного випромінювання для безпечного і ефективного видалення пухлини, лікування раку, а також інших захворювань. Принцип впливу методом радіотерапії полягає у пошкодженні генетичного матеріалу в ракових клітинах, за рахунок чого вдається обмежити їх здатність успішно розмножуватися. Коли пошкоджені променевою терапією клітини раку гинуть, тіло, природно, їх усуває. Нормальні клітини, розташовані поблизу зони опромінення, також постраждалі від радіації, здатні відновити себе звичайним способом регенерації. Лікувальна команда радіаційних онкологів розробляє індивідуальний план лікування раку для кожного пацієнта, щоб з високою точністю здійснювати опромінення ракової пухлини без завдання шкоди для здорових тканин.

  Радіаційний терапевт може рекомендувати променеву терапію як найбільш ефективний метод для лікування широкого спектру онкологічних захворювань. Якщо метою радіотерапії є лікування раку, методика може бути використана таким чином:

  • видалити існуючі ракові новоутворення, які ще не поширилися на інші частини тіла і вилікувати уражені області від хвороби;
  • видалити залишки ракових пухлин, знизивши ймовірність ризику, що рак продовжить розвиватися після хірургічної операції або хіміотерапії;
  • привести пухлину в стан зменшення, щоб спростити процедуру видалення під час хірургічної операції.

  В інших випадках мета радіотерапії може полягати в зниженні симптомів, викликаних пухлиною, що розвивається, і щоб стабілізувати життєдіяльність пацієнта. Застосування променевої терапії з цією метою називається паліативною допомогою або палліаціею. У даному випадку опромінення може бути використано для:

  • привести ракові утворення в стан зменшення. Застосовується до пухлин, які створюють перешкоди для нормальної роботи органів тіла людини, наприклад, до пухлини легенів, яка викликає задишку;
  • мінімізувати біль за рахунок зменшення розмірів пухлини.

  Радіаційний онколог онкологічного центру надасть кваліфіковану консультацію пацієнтові щодо того, з якою саме метою рекомендується лікування радіотерапією в його конкретному випадку.

  У деяких пацієнтів існує побоювання, що і сама радіотерапія може стати причиною виникнення нового раку. Насправді, ризик розвитку іншої пухлини через застосування променевої терапії є дуже низьким. Для багатьох людей, радіотерапія може виявитися найбільш ефективним, або навіть єдиним методом лікування. Тому, збалансоване лікування променевою терапією створює мінімальний ризик того, що рак стане розвиватися у пацієнта надалі. Найбільш точний прогноз щодо успішності або ризиків, пов’язаних з лікуванням методом радіаційної терапії, надасть лікувальна команда радіаційних онкологів, провідних фахівців клініки. Причиною розвитку раку в подальшому з більшою ймовірністю може стати, скоріше шкідлива звичка, наприклад, куріння або надмірне вживання спиртних напоїв.

  Радіаційна терапія є визнаною методикою, яка успішно застосовується на практиці в лікарнях, клініках і медичних онкологічних центрах в усьому світі провідними фахівцями медицини вже протягом більше 100 років.

  Варіанти застосування радіотерапії в лікуванні

  Методика променевої терапії полягає в наступному. Необхідно провести досить високе опромінення області, ураженої раком, щоб зруйнувати ракові утворення на клітинному рівні, запобігаючи при цьому ушкодження здорових тканин. Налічується кілька способів у досягненні цієї мети. Залежно від місця розташування, розміру і різновиду раку, буде рекомендовано застосувати одночасно або ж одну з методик, або ж їх комбінацію. Після детального обстеження та встановлення діагнозу, лікувальна команда фахівців онкологів, приймає рішення, який з методів стане найбільш ефективним у кожному індивідуальному випадку.

  Променева терапія може застосовуватися двома способами: зовні і інтегровано. Зовнішня променева терапія здійснюється за допомогою стаціонарного обладнання, що виробляє прямі високоенергетичні рентгенівські промені для боротьби з раком. Внутрішня (інтегрована) променева терапія, також відома як брахітерапія, передбачає тимчасове розміщення радіоактивних джерел (наприклад, радіоактивного “насіння”) всередині тіла пацієнта.